• trawa

Listy Pasterskie

OCHRZCZENI I POSŁANI. KOŚCIÓŁ CHRYSTUSA Z MISJĄ W ŚWIECIE

rozaniec1

Zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji zmarłego księdza Stanisława Jaska.

Różaniec: 20 września (piątek) godzina 17:30

Msza Święta: 25 września (środa) godzina 18:00

W związku z pogrzebem naszego byłego proboszcza księdza Stanisława Jaska, który odbędzie się w sobotę 21 września br. dróżki w Kalwarii odprawimy tydzień później  tj. 28 września.
Przepraszamy za ewentualne utrudnienia wynikające ze zmiany terminu.

Kilka informacji o pogrzebie naszego byłego Proboszcza, księdza Stanisława Jaska.

Pogrzeb odbędzie się w SOBOTĘ 21 września w Węglówce, miejscu urodzenia księdza Stanisława.
Węglówka – wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, w gminie Wiśniowa.

Różaniec o godzinie 10:00 w kościele.
Msza Święta i odprowadzenie na cmentarz o godzinie 10:30.

Z naszej parafii o godzinie 07:00 odjedzie autokar (max. 50 osób).
Zapisy od dziś do piątku w zakrystii.
Zachęcamy Parafian do indywidualnego wyjazdu swoimi samochodami (przejazd 95km, czas około 1,5h w jedną stronę).

W dniu 18 września Kościół katolicki w Polsce przeżywa święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski, patrona dzieci i młodzieży. To dzień imienin byłego proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego w Buczkowicach, księdza Stanisława Jaska.

Wczoraj, właśnie w dniu swoich imienin, w 56. roku kapłaństwa i 83.roku życia, odszedł do Pana śp. ks. prałat Stanisław Jasek, emerytowany proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Buczkowicach, laureat Nagrody im. ks. Józefa Londzina, przyznawanej przez starostę bielskiego i honorowy obywatel gminy Buczkowice.

Urodził się 20 maja 1937 r. w Węglówce. 21 czerwca 1964 r. w katedrze na Wawelu z rąk bp. Karola Wojtyły otrzymał święcenia kapłańskie. Następnie pracował jako wikariusz w parafiach w Bulowicach, Milówce  w Krakowie-Podgórzu. W 1974 r. został proboszczem w Rycerce Górnej, a w 1977 r. zaczął pełnić tą funkcję w naszej parafii, gdzie pracował przez kolejne 35 lat. W 2012 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Bielsku-Białej.

W ciągu 35 lat swojego proboszczowania w Buczkowicach rozbudował kościół, uporządkował cmentarz, wybudował kaplicę cmentarną, salki katechetyczne, budynek probostwa. W Buczkowicach także podziękował Bogu za 50 lat kapłaństwa.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia: 50 lat kapłaństwa ks. Jaska cz.1 , 50 lat kapłaństwa ks. Jaska cz.2 .

Zachęcamy również do sięgnięcia do Kronik Parafialnych.

ZAMIESZKAĆ RAZEM Z JEZUSEM

Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia,

Już po raz dziewiąty przeżywamy w naszej Ojczyźnie Tydzień Wychowania. W tym roku chcemy przyłączyć się do pierwszych uczniów Jezusa i wraz z nimi zadać naszemu Mistrzowi pytanie: „Nauczycielu, gdzie mieszkasz?” (J 1, 38).

anna

Pismo Święte nigdzie nie wspomina o narodzinach Maryi. Tradycja jednak przekazuje, że Jej rodzicami byli św. Anna i św. Joachim. Byli oni pobożnymi Żydami. Mimo sędziwego wieku nie mieli dziecka. W tamtych czasach uważane to było za karę za grzechy przodków. Dlatego Anna i Joachim gorliwie prosili Boga o dziecko. Bóg wysłuchał ich próśb i w nagrodę za pokładaną w Nim bezgraniczną ufność sprawił, że Anna urodziła córkę, Maryję.
Nie znamy miejsca urodzenia Maryi ani też daty Jej przyjścia na ziemię. Według wszelkich dostępnych nam informacji, Maryja przyszła na świat pomiędzy 20. a 16. rokiem przed narodzeniem Pana Jezusa.

wniebowziecie MB

Prawda o Wniebowzięciu Matki Bożej stanowi dogmat naszej wiary, choć formalnie ogłoszony stosunkowo niedawno - przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 r. w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus:

"...powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej" (Breviarium fidei VI, 105)