• trawa
  • krokus4a
  • krokus3

boze cialo 2018 051 8387 500 250 80

Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół obchodzi w Wielki Czwartek. Jednak wówczas Chrystus rozpoczyna swoją mękę. Dlatego od XIII wieku Kościół obchodzi osobną uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (zwaną potocznie Bożym Ciałem), aby za ten dar niezwykły Chrystusowi w odpowiednio uroczysty sposób podziękować.
Chrystus Pan ustanowił Najświętszy Sakrament przy Ostatniej Wieczerzy.

2019schola6 010

Pierwszego czerwca w Dzień Dziecka zorganizowaliśmy na scholi Dzień Rodziny.

jubileusze

W niedzielę Wniebowstąpienie Pańskiego Jubileusz Małżeństwa w naszej Parafii obchodzili:

Stanisława i Józef Białajczuk - 50 rocznicę ślubu
Grażyna i Rafał - 30 rocznicę ślubu
Gabriela i Piotr - 25 rocznicę ślubu
Krystyna i Stanisław - 25 rocznicę ślubu

Jolanta i Grzegorz - 20 rocznicę ślubu

Ta niezwykła rocznica może się stać okazją do tego, by zatrzymać się na chwilę i spojrzeć za siebie, by dokonać swoistego remanentu ze wspólnego życia.

sj

W tradycji Kościoła za początek kultu Serca Bożego uważa się moment przebicia Bożego Serca na krzyżu. Pierwszymi, którzy uczcili to Serce byli apostołowie oraz setnik przebijający bok Chrystusa.

mb wspwier
Nabożeństwo do Matki Bożej Wspomożycielki sięga początków chrześcijaństwa. Gdy tylko zaczął rozwijać się wśród wiernych kult Matki Zbawiciela, równocześnie ufność w Jej przemożną przyczynę u Syna nakazywała uciekać się do Niej we wszystkich potrzebach.

proboszczowie2

Jubileusz 10-lecia istnienia świętuje w tym roku międzydiecezjalny zespół "Proboszczowie".
W jego składzie są dwaj kapłani pracujący na co dzień na Podbeskidziu: wokalista - ks. Marek Bandura z parafii Przemienienia Pańskiego w Buczkowicach i klawiszowiec - ks. Andrzej Piotrowski z parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Mesznej.

fatima213 maja mija 102 rocznica pierwszego objawienia się Matki Bożej w Fatimie. Warto więc przypomnieć sobie najważniejsze fakty związane z tym wydarzeniem.

Treść objawień Matki Bożej w Fatimie w 1917 r. na podstawie Wspomnień Siostry Łucji, tekst zatwierdzony przez Biskupa diecezji Leiria
Fatima, grudzień 2002 (...)

pietraszko1

40 lat temu....
Posłuchajcie kazania, który wygłosił ksiądz biskup Jan Pietraszko podczas Mszy Świętej odpustowej w naszym kościele w dniu 06 maja 1979 roku, w 900 rocznicę męczeńskiej śmierci świętego Stanisława.

audio: ze źródeł S. Pietraszko

mateusz

8 maja br. bp Roman Pindel udzielił w Wilamowicach święceń diakonatu dziewięciu alumnom kończącym V rok studiów w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym. Wśród nich znalazł się nasz rodak - Mateusz Steczek.

W homilii biskup zwrócił uwagę, że młody diakon lub prezbiter często staje w obliczu licznych wyzwań i sytuacji kryzysowych. „Przeżywa krytykę, niepowodzenie, brak akceptacji, nieraz wprost odrzucenie”.

Święcenia odbyły się poprzez nałożenie rąk biskupa i modlitwę. Wcześniej kandydaci na diakonów złożyli przyrzeczenia celibatu oraz posłuszeństwa biskupowi. Zobowiązali się także do codziennej modlitwy brewiarzowej. Diakoni otrzymali stułę diakońską oraz dalmatykę. Na znak posłania do głoszenia Dobrej Nowiny ordynariusz podał kandydatom do kapłaństwa księgę słowa Bożego oraz przekazał pocałunek pokoju.

Klerycy, którzy przystąpili w środę do święceń diakonatu, rozpoczęli formację w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym w 2014 roku. Pierwszy rok rozpoczęło wówczas 36 alumnów z archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej. Obecnie rocznik liczy 19 osób. Patronem rocznika jest św. Zygmunt Gorazdowski, zwany „ojcem ubogich i księdzem dziadów”.

Otoczmy wszystkich diakonów modlitwą, w szczególności bliskiego nam Mateusza.

Święty StanisławŚwięty Stanisław Szczepanowski, biskup i męczennik, który razem ze św. Wojciechem patronuje Polsce i którego wspomnienie obchodzimy 8 maja.
Zarazem patron naszej parafii :)