• krzyze
  • post3
  • krokus3

zwiastowanie2

Dzisiejsza uroczystość przypomina nam o tym wielkim zdarzeniu, od którego rozpoczęła się nowa era w dziejach ludzkości. Archanioł Gabriel przyszedł do Maryi, niewiasty z Nazaretu, by zwiastować Jej, że to na Niej spełnią się obietnice proroków, a Jej Syn, którego pocznie w cudowny i dziewiczy sposób za sprawą Ducha Świętego, będzie Synem samego Boga. Fakt, że uroczystość ta przypada często w trakcie Wielkiego Postu uzmysławia nam, że tajemnica Wcielenia jest nierozerwalnie związana z tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

EDK

Piesza, nocna wędrówka w ciszy i samotności. Co najmniej 40 km. EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA to wyzwanie dla tych, którzy nie boją się wycieńczenia.

logo ad gentes2

Umiłowani w Chrystusie Panu,
Bracia i Siostry!

W Kościele w Polsce obchodzimy w II niedzielę wielkopostną „Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami”. Modlitwą, cierpieniem w intencji misji oraz ofiarami wyrażamy braterską solidarność z 2004 naszymi misjonarkami i misjonarzami, którzy głoszą Ewangelię i dają świadectwo miłości Boga i bliźniego w 99 krajach misyjnych.

przem

Tuż przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, dzięki uprzejmości naszego byłego wikariusza Księdza Jarosława Bielesza, grupa 11 pielgrzymów z naszej parafii, pielgrzymowała do Ziemi Świętej.

Jeżeli pielgrzymkę możemy ogólnie zdefiniować jako potrzebę dotarcia do miejsca, w którym Bóg objawił siebie i swoją miłość do człowieka, w takim razie pielgrzymka do Miejsc Świętych bezsprzecznie zajmuje pierwsze miejsce. Ewangelii Jezusa nie można bowiem w pełni zrozumieć bez poznania palestyńskiej ziemi. Ziemia Święta to geografia zbawienia, miejsce historycznej działalności Boga na rzecz odkupienia człowieka. Choć cały świat jest dziełem Boga Stworzyciela i wszędzie pełno jego śladów, to jednak pełnia tego objawienia i dzieło odkupienia dokonało się na tej ziemi, którą często określa się "Piątą Ewangelią" (E.Renan).

LIST PASTERSKI BISKUPA BIELSKO-ŻYWIECKIEGO  NA WIEKI POST 2019  Z OKAZJI OGŁOSZENIA ROKU ŚW. MELCHIORA GRODZIECKIEGO

Nasz święty na czas niepokojów i trudnych wyborów

Drodzy Bracia i Siostry,

w Wielki Post roku 2019 pragniemy wejść ze świętym Melchiorem Grodzieckim, by w ciągu kolejnych miesięcy obchodzić czterechsetlecie jego męczeńskiej śmierci. Ufamy, że stanie się on świętym rozpoznawalnym w całej naszej diecezji i orędownikiem w wielu sprawach naszego Kościoła.

pietraszko 1024x683

Dziś, 09 marca 2019 nasi Parafianie wraz z księdzem Proboszczem Markiem Bandurą pielgrzymowali do grobu sługi Bożego księdza biskupa Jana Pietraszki.

W Kolegiacie św. Anny pielgrzymi modlili się o rychłą beatyfikację księdza biskupa Jana oraz za jego wstawiennictwem zanosili modlitwy do Boga.
W drodze powrotnej odwiedzili Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

Zachęcamy do wysłuchania kazania wygłoszonego podczas Mszy Świętej odprawionej w rocznicę śmierci 02 marca 2019 r.

(nagranie udostępnione przez Stanisława Pietraszkę)

Melchior250

W dekoracji wielkopostnej naszego kościoła pojawił sie portret przedstawiający świętego Melchiora Grodzieckiego. Związane jest to z faktem, że rok 2019 jest w województwie śląskim Rokiem św. Melchiora Grodzieckiego.

kliknij aby przeczytać - LIST PASTERSKI BISKUPA BIELSKO-ŻYWIECKIEGO NA WIEKI POST 2019 Z OKAZJI OGŁOSZENIA ROKU ŚW. MELCHIORA GRODZIECKIEGO

„Św. Melchior uczy wierności swoim przekonaniom, zwłaszcza wtedy, kiedy trzeba zapłacić za nie wysoką cenę. W tym przypadku – cenę własnego życia. Jego śmierć stanowi przestrogę do czego prowadzi nienawiść i nietolerancja o podłożu narodowościowym czy religijnym” – mówił wikariusz diecezji bielsko-żywieckiej ks. Marek Studenski podczas sesji Sejmiku Województwa Śląskiego w Katowicach.

popielec1

W Środę Popielcową katolicy rozpoczynają czterdziestodniowy post. Liczba 40 stanowi w Piśmie Świętym wyraz pewnej dłuższej całości, czasu przeznaczonego na jakieś konkretne zadanie człowieka lub zbawcze działanie Boga. W Wielkim Poście Kościół odczytuje i przeżywa nie tylko czterdzieści dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem Jego publicznej misji, ale i trzy inne wielkie wydarzenia biblijne: czterdzieści dni powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem; czterdzieści lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku ziemi obiecanej; czterdzieści dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał on od Jahwe Tablice Prawa.

jesus520

«Stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych» (Rz 8, 19)

Drodzy bracia i siostry!

Każdego roku, za pośrednictwem Kościoła, który jest naszą Matką, Bóg pozwala swoim wiernym «z oczyszczoną duszą radośnie oczekiwać świąt wielkanocnych, aby (…)

mix

Święty Walenty,
W obliczu rozdarć i podziałów na świecie daj nam zawsze kochać miłością pozbawioną egoizmu,
abyśmy byli pośród ludzi wiernymi świadkami miłości Boga.
Niech ożywiają w nas miłość, przyjaźń i zaufanie, które pozwolą nam przezwyciężyć życiowe przeszkody.
Prosimy Cię, wstawiaj się za nami do Boga, który jest źródłem wszelkiej miłości
i wszelkiego piękna i który żyje i króluje na wieki wieków.

Amen.