• krokus1
  • k2
  • krzyze
  • k4
  • post
  • k3
  • krokus4a
  • k1
  • krokus3
  • p6 noc

 pietraszko

KOMUNIKAT DOTYCZĄCY PROCESU KANONIZACYJNEGO SŁUGI BOŻEGO BISKUPA JANA PIETRASZKO /1911-1988/
odczytany w naszej parafii 19.08.2018

Rubens wniebowziecie

Wiara we Wniebowzięcie Matki Bożej jest mocno zakorzeniona w tradycji Kościoła. Choć nie mamy tekstów biblijnych (ani świadectw) chrześcijanie od pierwszych wieków wierzyli, że Maryja została z ciałem i duszą wzięta do nieba. Wyrazem tej wiary było święto, najpierw Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, a potem Wniebowzięcia. Święto to pochodzi z VI wieku i posiada tę samą treść.

 10

W dzisiejszą niedzielę tj. 12.08. 2018 r. nasza parafia przeżywa odpust ku czci Przemienienia Pańskiego. Sumę odpustową i kazanie wygłosił o. Stanisław Rok. Zwrócił w nim uwagę na dwa, najważniejsze jego zdaniem, aspekty Przemienienia Pańskiego - światło i piękno.

Ewangelia prowadzi nas wraz z Chrystusem, Piotrem, Jakubem i Janem na górę Tabor. Tam Chrystus przemienił się wobec swoich Apostołów. Jego twarz zajaśniała jak słońce, a szaty stały się olśniewająco białe. Apostołowie byli zachwyceni, choć poznali jedynie niewielki odblask wiecznej chwały Ojca, w której po swoim zmartwychwstaniu zasiadł Jezus. To wydarzenie pozostało tajemnicą dla pozostałych uczniów - dowiedzieli się o nim dopiero po wniebowstąpieniu Jezusa.

sw Teresa Benedykta 0908 benedykta 2

Podczas uroczystej Eucharystii, koncelebrowanej 11 października 1998 r. na placu św. Piotra, Jan Paweł II kanonizował bł. Teresę Benedyktę od Krzyża, w świecie Edytę Stein — niemiecką Żydówkę urodzoną we Wrocławiu, filozofa, karmelitankę, męczennicę Oświęcimia, zamordowaną w komorze gazowej 9 sierpnia 1942 r.

 pietraszko

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Małgorzaty Bilskiej z Portalu Aleteia:

Wprowadził rewolucyjny i do dziś rzadki zwyczaj: zabronił zbierania ofiar pieniężnych w czasie kolędy. W zdumienie wprawiał nawet SB-eków, którzy go inwigilowali.

7 sierpnia 1911 roku, w Buczkowicach niedaleko Szczyrku urodził się Jan Pietraszko, Sługa Boży i jeden z najbardziej niezwykłych biskupów w Polsce. 2 marca obchodziliśmy 30. rocznicę jego śmierci. Zmarł w Krakowie, gdzie pamięć o nim jest żywa do dziś.

1sobota

Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian w Pierwszą Sobotę sierpnia 04.08.2018 r. na Mszę Świętą wynagradzającą Niepokalanemu Sercu NMP o godzinie 09.00. Msza Święta połączona będzie ze Słowem Bożym. Po Mszy odprawimy modlitwę różańcową z medytacją przed Najświętszym Sakramentem i błogosławieństwem.

Trwają prace remontowe na dachu kościoła, tym razem w trudno dostepnych miejscach.
Prosimy Parafian o modlitwę w intencji pracujących, by szczęśliwie zamknąć temat remontu dachu kościoła.