2019swiatelko 016 11005 800 600 80

Jutro 24 grudnia o godzinie 6:30 odprawimy ostatnie w tym roku roraty. W wieczór poprzedzający Wigilię Bożego Narodzenia harcerze podczas wieczornej Mszy Świętej przekazali mieszkańcom Buczkowic Betlejemskie Światło Pokoju. To płomień, który został rozpalony w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Niesiony rękoma skautów, przebył drogę aż do naszego kraju.

„Przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju ma sens tylko wtedy, jeśli istotnie przemienia ono rzeczywistość: z gorszego na lepsze, ze złego na dobre, z tego, co chore, na zdrowe. Jeżeli jest inaczej, wtedy traci moc i staje się pustym obrzędem, jakimś elementem folkloru, wpisanym także w naszą polską rzeczywistość” – zauważył diecezjalny kapelan harcerzy ks. Tomasz Chrzan w kazaniu wygłoszonym 22 grudnia w bielskiej katedrze, podczas przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju diecezji bielsko-żywieckiej i wskazał na to, że moc tego światła wyraża się także w tym, że wzywa ono do konkretnej pracy w określonym czasie.

W tym roku harcerze z Buczkowic przekazali również Betlejemskie Światło Pokoju do parafii w Jaworzynce - Trzycatku, w której obecnie proboszczem jest nasz dawny wikariusz ksiądz Marek Modzelewski.