2020organy006 11584 800 600 80

Trwający 6 tygodni generalny remont organów w naszym kościele dobiegł końca. Jutro instrument po raz pierwszy zagra dla buczkowickich parafian.
Dokonano demontażu, gruntownego czyszczenia oraz ponownego montażu, korekty intonacyjnej i strojenia wszystkich piszczałek. Została
zakupiona i zamontowana nowa dmuchawa oraz wykonano nowy płaszcz głównego miecha. Dokonano także wymiany zużytych skór uszczelniających w piszczałkach drewnianych. Wyczyszczono i wypolerowano prospekt czyli piszczałki stojące we froncie organów oraz poddano przeglądowi stół gry.
Nasze organy posiadają 22 głosy, na które składa się 1488 piszczałek. Wszystkim, którzy wsparli to wielkie dzieło dziękujemy za pomoc i zaangażowanie. Serdeczne Bóg zapłać.
Przypomijmy: nasze organy zostały sprowadzone z Niemiec w 2005 roku staraniem ks. Stanisława Jaska i poświęcone przez księdza biskupa Tadeusza Rakoczego 9 czerwca tegoż roku. Wówczas też, odbył się pierwszy koncert organowy w wykonaniu profesora Akademii Muzycznej w Krakowie i pierwszego organisty Bazyliki Mariackiej pana Marka Stefańskiego, który ukazał możliwości instrumentu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z remontu.