chrzest008

Kasr al-Jahud (Qasr El Yahud) co oznacza Zamek Żydów to miejsce w Izraelu nad dolnym Jordanem, w pobliżu jego ujścia do Morza Martwego, na wschód od Jerycha, na granicy z Jordanią.
Rzeka Jordan płynie przez cztery państwa (Liban, Syrię, Izrael, Jordanię), a w samym Izraelu łączy ze sobą Jezioro Tyberiadzkie z Morzem Martwym.
To właśnie w wodach tej rzeki Jezus został ochrzczony z rąk Jana Chrzciciela. Stało się na dokładnie w tym miejscu.
Na pamiątkę tego wydarzenia chrześcijanie z całego świata przyjeżdżają tutaj, aby odnowić swój chrzest.

Leżące na zachodnim brzegu Jordanu miejsce chrztu Jezusa, które do niedawna było ogromnym polem minowym znów będzie dostępne dla wiernych.
Pierwsze po 56 latach uroczystości liturgiczne odbędą się w tym miejscu w Niedzielę Chrztu Pańskiego 2021 r.
„Obszar, z którego usunięto ponad 4 tys. min ponownie staje się miejscem pokoju i modlitwy” – podkreśla franciszkanin z Kustodii Ziemi Świętej, ojciec Ibrahim Faltas.

Rozminowywanie terenu wokół Qasr al-Yahud trwało cztery lata i kosztowało co najmniej 4 mln dolarów.
Qasr el-Yahud znajduje się w pobliżu miasta Jerycho, które znajduje się na zajętym prze Izrael od 1967 r. palestyńskim Zachodnim Brzegu na granicy z Jordanią.
Na obszarze tym znajdują się zabytkowe kościoły i klasztory, które były dotąd niedostępne z powodu zaminowania.
Raz do roku mogli je odwiedzać franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej, a w 2000 był tam Jan Paweł II.
W 2011 władze izraelskie wytyczyły tam tylko jedną drogę dla pielgrzymów chrześcijańskich.
Uczestnicząc w 2019 roku w pielgrzymce do Ziemi Świętej organizowanej przez księdza Jarka Bielesza i parafię w Żabnicy, mieliśmy ogromne szczęście być w tym miejscu.