• jesien3
  • k2
  • jesien1
  • k4
  • pajeczyna
  • k3
  • jesien1a
  • krzyze
  • k1
  • jesien2
  • p6 noc

proboszczowie2

Jubileusz 10-lecia istnienia świętuje w tym roku międzydiecezjalny zespół "Proboszczowie".
W jego składzie są dwaj kapłani pracujący na co dzień na Podbeskidziu: wokalista - ks. Marek Bandura z parafii Przemienienia Pańskiego w Buczkowicach i klawiszowiec - ks. Andrzej Piotrowski z parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Mesznej.

Swoje wiosenne tournee muzykujący kapłani rozpoczeli 05 maja od koncertu w miejscowości Biórków Wielki (północny kraniec archidiecezji krakowskiej), w której duszpasterzy ks. Wawrzyniec Gut, perkusista zespołu - To był jeden z tych koncertów, podczas którego ciężko było zejść ze sceny. Graliśmy ponad półtore godziny, a ludzie wciąż chcieli więcej i więcej. Ich aplauz niezwykle nast motywował - wyjawia ks. M. Bandura.

Kolejna okazja do wysłuchania na żywo zespołu Proboszczowie nadarzy się 23 maja o godzinie 12:30 w amfiteatrze "Pod Grojcem"w Żywcu. Kapłani wystąpią półtorej godziny po celebracji Mszy św., która rozpocznie się pod tamtejszym Krzyżem Papieskim. Nasz występ powinien się zamknąć w godzinę. W jego trakcie usłyszeć będzie można m.in. pieśń "Zwiastunom z gór"," Hymn o miłości", starotestamentalny psalm, czy utwór "Chrześcijanin to ja", który w sytuacji permanentnego przesladowania wyznawców Chrystusa na Bliskim Wschodzie wciąż jest wyjątkowo aktualny - stwierdza ks. Marek Bandura. Koncert zespołu "Proboszczowie" wpisany jest w harmonogram Trzeciego Rajdu Urodzinowego Świetego Jana Pawła II, który w tym roku odbywa się pod hasłem:
"Sacrum, mistyka i urok, śladami Jana Pawła II".

W chwili obecnej w projekt "Proboszczowie" zaangażowanych jest siedem osób. Z diecezji bielsko-żywieckiej są to: ks. Marek Bandura (gitara, wokal) i ks. Andrzej Piotrowski (klawisze).  Ten skład uzupełniają ks. Roman Świerkosz (gitara) ze Stanisławia Górnego, ks. Piotr Pławecki (skrzypce) z Zakopanego, o. Roland Pancerz (bas), bernardyn z Kalwarii Zebrzydowskiej oraz wspomniany wcześniej ks. Wawrzyniec Gut (perkusja). To gron uzupełnia oazowicz Grzegorz Górkiewicz, instrumentalista Skaldów, mieszkający na co dzień w Warszawie.
Jesteśmy ludźmi, którzy wciąż chcą się ze sobą spotykać. Fascynuje nas ewangelizacja i muzyka. Wspólnie graliśmy w seminarium i wciąż podtrzymujemy tę tradycję. W chwili obecnej zespół liczy siedem osób - stwierdza ks. M. Bandura.

Okrągła 10-rocznica zespołu stała się pretekstem do prezentacji miejsc, w których pracują wchodzący w jego skład kapłani. Stąd też planowany jest na październik koncert zespołu "Proboszczowie", który swym wystepem uświetni uroczystość obecności relikwii św. Melchiora Grodzieckiego w gminie Łodygowice.

Mariusz Rzymek www.niedziela.pl